Skip to content

Читаю і думаю

Читаю і думаю published on 2 Comments on Читаю і думаю

#стопгризня Декілька спостережень і узагальнень щодо того, що відбувається, – хвиля ненависті і принижень серед сповідуючих християн, НЕЗАЛЕЖНО від того, якого кандидата і хто підтримує. А також, з чого можна почати читати, щоб взнати про навички критичного мислення. Це далеко не вичерпний список. Тому запрошую в коментарях поділитись іншими назвами книг на цю тематику. Це те, що допомогло мені особисто. Звісно, ці книги аж ніяк не замінюють собою роль Духа Святого. Проте, до пральної машинки людина теж, мабуть, підходить не тільки з молитвами, але й звертається до технічної інструкції…

√ По-перше, кожен, хто читає новини і дивиться ютуб, вважає себе експертом. Не тому, що приймає участь в реальній політично-державницькій роботі, маючи досвід такої роботи і досвід впливу технологій. А тому що подивився і почув і вважає, що з того, що подивився і почув можна робити саме експертні висновки. Таким людям бажаю погуглити і почитати, що таке Пропаганда 1.0, Пропаганда 2.0 і Пропаганда 3.0. З чого можна почати:

 • Эдвар Бернейс “Пропаганда” (1928). Э.Бернейс — племянник Зигмунда Фрейда и первооткрыватель научной техники формирования и управления общественным мнением.
 • Герберт Шиллер “Манипуляторы сознанием” (1980)
 • Зульцман Рудольф “Пропаганда как оружие в войне” (1996)
 • Аронсон Э., Пратканис Э. Р. “Эпоха пропаганды: Механизмы убеждения, повседневное использование и злоупотребление” (2003)

√ По-друге, переважна більшість не має поняття, що таке соціальна герменевтика, і що таке управління масовою свідомістю, але майже кожен другий вважає, що це йому/їй непотрібно, бо на нього/неї це не впливає. Бажаю таким людям прочитати хоча би по три різних базових підручника по соціології і політології.

 • Ноам Хомский “Десять стратегий манипулирования с помощью СМИ” на ресурсі https://psyfactor.org/lib/manipulation3.htm. Там є багато цікавого і корисного щодо пропаганди і маніпуляції масовою свідомістю.
 • Поль Рикер “Герменевтика и метод социальных наук” (
 • Дэвид Майерс “Социальная психология” (вже вийшло 7-ме видання)
 • А. С. Кравец “Становление социальной герменевтики” PDF (2011)

√ По-третє, елементарна необізнаність щодо базових принципів, як працює критичне мислення, як конструктивно критикувати ідеї, зміст текстів і заяв, не принижуючи гідності навіть ворога. Між іншим, кажуть, що древні вважали, що якщо ти принижуєш свого ворога, то принижуєш свою перемогу. Бажаю таким людям прочитати один підручник з основ критичного мислення. Тут не стільки про теорію пізнання (це окремий напрямок), скільки базовий огляд принципів критичного мислення:

 • Диана Халперн «Психология критического мышления».  Написана скоріше з точки зору психології, ніж логіки, проте один з найкращих.
 • Кейт Станович «Рациональное мышление. Что не измеряют тесты способностей».
 • Даниэль Канеман «Думай медленно, решай быстро».

√ Останнє, ми настільки легко і масово підсідаємо на хвилі хайпу і ненависті, що це свідчить про те, що ми не володіємо і не оцінюємо критично свої емоції і ставлення і реакції. Бажаю таким людям почитати якусь книгу по емоційному інтелекту і що з ним робити.

 • Дэниел Гоулман  “Эмоциональный интеллект”
 • Тревис Бредберри и Джин Гривз «Эмоциональный интеллект 2.0»

Не думайте, що я ставлю себе вище вас… Сам через це пройшов жорстко в 2004-2005 рр., зробив висновки, вчуся… Просто витративши тиждень на читання і на те, щоб отримати хоча би базову обізнаність в базових питаннях суспільно-політичного життя (яке не обмежується одними виборами), це збереже здоров’я, стосунки, навчить краще розуміти себе і що на мене впливає і чому, і як, в кінцевому результаті, довіряти Христу і являти Христа і Його Істину в тому суспільно-політичному контексті, в якому дав Бог жити тут і зараз…

Те, що я згдавав вище, це самий мінімум, з чого можна почати, але далеко не вичерпний список. Тому запрошую в коментарях поділитись найкращими назвами книг на цю тематику.

2 Comments

Leave a Reply

Secondary Sidebar

%d bloggers like this: